Parinama somatika
dveleten izobraževalni učiteljski program (350 ur)
(september 2019 – junij 2021)
Kaj je somatika?
Somatika je splošen izraz za različne metode in pristope, ki uporabljajo zavestno gibanje, dihanje in spreminjanje osebnih psihosomatskih vzorcev za dosego bolj kvalitetnega, lahkotnega in zavestnega življenja. Temelj somatike je graditev boljšega odnosa med telesom, dihom in umom. Cilj somatike je tudi izboljšanje samozavedanja in spoznavanja svojih lastnih gibalnih kot tudi psiholoških vzorcev ter povečanje sposobnosti spremeniti le-te.
Veliko tehnik somatike je lahko podobni počasni in dinamični praksi joga asan. Iz tega razloga lahko somatiko tudi poimenujemo jogo zahoda. Z razliko od klasične joge, ki izhaja iz indijsko-tibetanske tradicije, somatika ne vključuje azijske filozofije ter duhovno pogojenih učenj in ezoterične anatomije. Somatika temelji na zahodni anatomiji in zahodnem pogledu na to, kako delujeta naše telo in um.
Kratek zgodovinski pregled nastanka somatike
Somatske šole so začele razvijati v začetku dvajsetega stoletja, največ teh pa je nastalo po koncu druge svetovne vojne. Najbolj prepoznavne so : Alexandrova tehnika, BMC (body mind centering), Feldenkrais metoda, THS (Tomas Hanna somatika), Rosen metoda, Rolfing, Kontaktna improvizacija, Avtentično gibanje, Senzorno zavedanje, Ideokineza. Somatika je vplivala tudi na področje plesa ter tako je nastala tehnika kontaktne improvizacije ter Labanova analiza gibanja. Sicer pa se za začetnika somatike (ta se je v bistvu začela v Evropi) priznava go. Elsa Ginlder, ki je bila pred drugo svetovno vojno nemška učiteljica gimnastike.
Parinama somatika, katere utemeljitelj je Blaž Bertoncelj, izhaja primarno iz učenj Moshe Feldenkraisa in Tomasa Hanne ter specifičnih izbranih tehnik joga terapije. Blaž se je več let izobraževal z direktnimi učenci obeh somatskih šol, tako v Ameriki kot v Evropi.
Posebnost Parinama somatike je v kreativni uporabi skrbno izbranih sekvenc in tehnik, ki so v skladju s tem, kar danes vemo, da je zdravo in funkcionalno gibanje. Največji poudarek namenimo tehnikam, ki vodijo v bolj zdravo hrbtenico in živčni sistem. Sicer pa spoznamo pristope, ki omogočajo boljše zavedanje, gibanje in nadzor nad vsemi deli telesa.
Parinama somatika uporablja dva različna načina poučevanja in dela z ljudmi :